
Chór Kantata...
Jeśli chcecie usłyszeć amatorski chór na bardzo wysokim poziomie to przyjdźcie do kościoła św. Marii Magdaleny, w czasie nabożeństw.
Kantata powstała w 2006 r. Według oficjalnej wersji z inicjatywą utworzenia chóru wystąpił Konrad Mazurowski, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który po ukończeniu uczelni postanowił powrócił na wieś.

Plotki jednak mówią, że to ksiądz kanonik Marian Orzechowski postanowił wykorzystać pasję Konrada i podsunął myśl założenia parafialnego chóru. A Konrad, jako człowiek wtedy jeszcze nieznający pojęcia asertywności, namowom z radością uległ. W każdym razie chór powstał. Śpiewają w nim trzydzieści trzy osoby – od młodzieży po emerytów. Śpiewają na cztery głosy. Basem „zasila” Kantatę wójt Szczutowa Andrzej Twardowski.

Najlepszą rekomendacją jest owacja, jaką zgotowali chórzystom górale i turyści pod Giewontem (a nie od dziś wszystkim wiadomo, że to publiczność niezwykle wybredna). Nasza Kantata zaśpiewała tam sprawdzając, czy echo faktycznie tam takie, jak mówią.

Mały, drewniany, modrzewiowy kościół w Szczutowie ma w sobie urok, który sprawia, że chce się tu wrócić. Wystarczy usiąść w ławie, aby posłuchać opowieści sprzed wieków zaklętych w starych belkach świątyni. Patronka kościoła i parafii to św. Maria Magdalena. Podczas mszy świętej odsłaniany jest wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Jednak, kiedy cisza panuje w kościele to Maria Magdalena spogląda z obrazu na ołtarzu głównym i wsłuchuje się w prośby wiernych.

Szczególną opieką otacza dzieci, które mają trudności z chodzeniem. To do niej wznoszą modły kobiety, osoby kuszone, fryzjerzy, ogrodnicy i więźniowie. Także o jej pośrednictwo powinni prosić studenci. Nie od dziś wszak wiadomo, że siły nadprzyrodzone potrzebne są podczas sesji.

Pobudowanie kościoła...
Fundatorem kościoła był kasztelan płocki Andrzej z Gulczewa, który już w 1415 roku (raptem pięć lat po sławnej bitwie pod Grunwaldem) uposażył świątynię. Nadał kościołowi wówczas cztery łany w Bliźnie. Biskup Jakub z Korzkwi ustanowił tu parafię. Spadkobiercy nie zapominali o fundacji swojego przodka. W 1490 r. dorzucili proboszczowi jeszcze kolejne dwa łany i karczmę. Z tym, że trzeba pamiętać, że jako fundatorzy dysponowali prawem kolatorskim, czyli proponowali biskupowi kandydata na stanowisko proboszcza, a więc i dbać o niego powinni. Gorsze czasy dla parafii i kościoła nastały, gdy zmienili się właściciele Szczutowa (XVII w.).

Proboszcza nowego nie ustanowiono, a msze odprawiali wikariusze z Gójska lub mansjonarze z Sierpca Po 1781 r. kościół parafialny w Szczutowie stał się filią kościoła w Gójsku. Przez wieki budynek kościoła trzymał się dobrze. Jednak w 1817 r. świątyni groziło zawalenie. Mieszkańcy Szczutowa nie pozwolili, by ich ukochany kościół zmarniał do cna. Nadszedł czas wielkiego remontu. Po jego wykonaniu zaczęto usilnie zabiegać o przywrócenie tu parafii. Udało się dopiero w 1903 r. Na początku XX w. zakupiono ośmiogłosowe ograny.

Czasy współczesne...
Większe remonty w kościele przeprowadzono w latach 1963-1964 oraz 1993-1998. Spośród zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują: krucyfiks ludowy z XIX w. i ornaty. Zarządzający parafią ksiądz kanonik Marian Orzechowski chętnie wita gości i letników w progach kościoła. Szczególnie zaprasza na odpust 22 lipca.

Granice parafii nie tylko nie pokrywają się z granicami gminy, ale wykraczają nawet poza teren województwa. Blizno, Dąbkowa Parowa, Dziki Bór, Gorzeń, Jaźwiny, Jeleniec, Karlewo, Słupia, Szczechowo, Szczutowo, Urszulewo, Wola Stara to miejscowości, które pod swoimi skrzydłami ma ksiądz kanonik Marian Antoni Orzechowski, proboszcz szczutowskiej parafii od 1996 roku. Dba o 1793 dusze. Choć jak tylko ciepło zaczyna się robić letnicy przybywający odpocząć nad pięknymi jeziorami znacznie powiększają jego stadko. W parafii znajdują się dwa kościoły - św. Marii Magdaleny w Szczutowie i św. Wawrzyńca w Bliznie.

Chocia parafia do duych si nie zalicza, to powoania zdarzaj si tutaj do czsto. Do kocioa parafialnego zaglda biskup Roman Marcinkowski, ktry urodzi si w 1942 r. w Szczutowie. I wanie w tym kociele by ochrzczony, uczy si pierwszej modlitwy, przyj pierwsz komuni, odprawi pierwsz msz. I tu dzikowa w 2010 roku za 25 lat bycia biskupem.

Z parafii w. Marii Magdaleny wywodzi si rwnie ksidz kanonik Tomasz Mazurowski (proboszcz w Bodzanowie), ksidz Jan Bukowski (kapelan w Zakadzie Karnym w czycy) i ksidz Marcin Lewandowski (wikariusz w parafii w. Marcina w Gostyninie).
W ostatnich latach silnie swoj obecno w yciu parafii zaznaczy chr Kantata oraz Orkiestra Dta. Warto posucha zarwno piewakw, jak i muzykantw.

Parafialna Orkiestra Dta
Niby nic, a tak to si zaczo, niby nic, zwyczajne rapapa. I od takiego zwyczajnego rapapa w 2004 r. powstaa Parafialna Orkiestra Dta w Szczutowie. Gwnym pomysodawc by ksidz Marian Orzechowski, ktry pewnego piknego dnia obudzi si, popatrzy na jezioro i stwierdzi, e wie potrzebuje orkiestry. Do pracy wzi si szczutowianin, zawodowy muzyk Konrad Mazurowski. Rozpoczy si pierwsze prby. Pocztki byy trudne. Puzon mia katar, bben bolaa gowa, a trbki zawsze si spniay. Ale nic to - jak mawia Micha Woodyjowski. Praca u podstaw przyniosa efekty.

Po dwch latach Orkiestra zagraa. I to jak. Wszyscy ze zdziwienia przecierali oczy i uszy. W powodzenie przedsiwzicia mao kto wierzy. A oni wyszli i wystpili. Z czasem przybywao instrumentw, a i stroje staway si coraz bardziej paradne. Muzycy grali coraz lepiej i coraz wicej. Kapelmistrz podnosi poprzeczk i stawia coraz wiksze wymagania. Nie byo zmiuj si.

Ten z pozoru agodny czowiek, z godn podziwu determinacj goni do pracy. W repertuarze pojawiy si utwory rozrywkowe, biesiadne i filmowe. Nie byo wikszej imprezy w okolicy, aby nie zagraa na niej Parafialna Orkiestra Dta. Festyny, zabawy, przegldy. Muzycy wystpowali dla Wielkiej Orkiestry witecznej Pomocy, poprowadzili korowd podczas Midzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Kasztelania, nie zabrako ich na jubileuszu 25-lecia otrzymania sakry biskupiej przez ksidza Romana Marcinkowskiego.

Koci witego Wawrzyca w Bliznie (parafia w. Marii Magdaleny wSzczutowie)
Podrujcych drog wojewdzk 560 zaciekawi stojcy na rozstajach may drewniany kociek z XVII wieku. Z jego powstaniem wie si opowie o pustelnikach. Byo ich kilku. Marzya im si samotnia, wic ruszyli na poszukiwania. Szli i rozgldali si po tym piknym wiecie. I chocia podziwiali doskonao dziea Paskiego, to cigle co gnao ich dalej. Byli coraz bardziej zmczeni i kiedy ju przestali wierzy, e uda im si odnale to miejsce, otrzymali znak, znak tylko im wiadomy. I wiedzieli ju, e to tu. Wrd bagien, lasw, w pobliu wielkiego jeziora postanowili zamieszka spenia wol Pana. yli z daleka od ludzi, oddajc pokon Bogu Jedynemu. Dobrze im byo. Chocia lekkiego ywota nie prowadzili, to nie pragnli jednak blichtru doczesnego wiata. By rok paski 1715, a moe 1719 r.

Jednak dobry Stwrca mia wobec nich inne zamiary, inne plany. Poczy ich los z losem kasztelana raciskiego M. Kpskiego. Mony to by pan i pragn, aby imi jego nie tylko w starych ksigach parafialnych zapisane byo. Moliwoci duych nie mia. Postanowi fundacj uczyni i za jednym zamachem Bogu odda cze i pustelnikom wityni podarowa i do tego pokoleniom przyszym swe imi zostawi w pamici (na tablicy przed kocioem o nim przeczyta mona). By moe kieroway nim inne powody.

Kaplica stana w tym odludnym miejscu. w roku paskim 1720 Patrona wityni zosta wity Wawrzyniec, ktry torturowany by w dalekiej Hiszpanii, w czasach, gdy za wiar swoj chrzecijanie oddawali ycie, wity ten pod swoj piecz ma wdrowcw. Jeli wybierasz si na wakacyjne wyprawy koniecznie musisz si tutaj zatrzyma i przed otarzem, w ktrym jest otarz z wizerunkiem w. Wawrzyca o pomylno wypraw poprosi. A jak ci si uda w najblisz witu patrona (10 sierpnia) niedziel by w pobliu, to podczas odpustu miejscowy proboszcz (ks. Marian Orzechowski), co dobr rk parafi trzyma, grzechy Ci odpuci, i obecne, i przysze.

eby opowie o historii kocioa zakoczy, to jeszcze troch informacji. W 1870 r. koci zosta odrestaurowany. Dobudowano krucht i zakrysti. W czasie II wojny wiatowej by wykorzystywany jako magazyn. Od 1979 r. koci w. Wawrzyca w Bliznie jest wpisany do rejestru zabytkw. Pod koniec XX wieku (1999 r.) odnowiono otarz gwny, gdzie jest obraz przedstawiajcy w. Wawrzyca. Nad postaci patrona znajduje si wizerunek Jezusa Chrystusa, z otwart ran na sercu. Po bokach otarza umocowano rzeby w. Piotra i w. Pawa. W 2011 roku, dziki dotacji unijnej, udao si odrestaurowa dach kocioa pokryto go gontem. Rok pniej witynia zostaa owietlona na zewntrz.

Przydrone kapliczki
Stoj na rozstajach drg, wrd k i pl, na wsi lub daleko od ludzkich siedzib. Marmurowe. Drewniane. Supowe. Krzye. Figury. Jedne skromne i proste, inne rozbudowane i wyszukane. S znakiem wiary naszych przodkw, czci naszej kultury i tradycji, niemymi wiadkami historii. Kapliczki fundoway rody szlacheckie, parafie, lokalne spoecznoci, chopi. Byy wotum wdzicznoci, podzikowaniem za cudowne ocalenie, byy wyrazem pokuty, byy pragnieniem bliej obecnoci Boga i witych, byy drogowskazem.

Bogosawiona midzy niewiastami
Wikszo kapliczek na terenie gminy Szczutowo jest powiconych Matce Boskiej. To jej oddawano cze i powierzano codzienne sprawy. Idc do pracy i wracajc do domu, nie mona byo, cho na chwil, nie zatrzyma si przy figurze, przyklkn i pomodli si. Kult Maryi nadal jest bardzo silny. Nadal ludzie zbieraj si na wieczorne majowe naboestwa i pochylaj gowy, mwic sowa, ktre przed wiekami wypowiadali ich przodkowie: Pod Twoj obron uciekamy si, wita Boa Rodzicielko, naszymi probami racz nie gardzi w potrzebach naszych, ale od wszelakich zych przygd racz nas zawsze wybawia, Panno chwalebna i bogosawiona. O Pani nasza, Ordowniczko nasza, Poredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem Swoim nas pojednaj, Synowi Swojemu nas polecaj, Swojemu Synowi nas oddawaj.

Opieka trwa
Przydrone kapliczki nadal s szanowane przez lokaln spoeczno. S odnawiane, ozdabiane kolorowymi wstgami i kwiatami. Chocia coraz czciej traktujemy je jako element krajobrazu i coraz rzadziej przyklkamy przed krzyem i obliczami witych, to jednak gdzie tkwi w nas potrzeba posiadania ordownikw i obrocw. Dlatego zapewne kapliczki przetrwaj jeszcze wiele, wiele lat.

Ksidz Marian Orzechowski zapowiada wystp Orkiestry w winoujciu

Msz wit odprawia prymas Jzef Glemp

Muzyka na ulicach

Na pierwszym planie kapelmistrz Konrad Mazurowski

Obchody jubileuszu 25-lecie otrzymania sakry biskupiej przez Romana Marcinkowskiego

Odpust w Kociele w. Wawrzyca

Odpust w kociele w. Marii Magdaleny

Odpust w Kociele w. sw. Marii Magdaleny

Odpust w kociele w. Wawrzyca

Otarz w Kociele w. Wawrzyca

Orkiestra dla WOP

Orkiestra n a Kasztelanii w Sierpcu

Orkiestra zagraa w winoujciu

Parada na ulicach Szczutowa

Parada w Szczutowie

Parada z udziaem Orkiesty

Parafialna Orkiestra Dta pod batut Konrada Mazurowskiego

Parafialna Orkiestra Dta podczas parady

Parafialna Orkiestra Dta. Rodzinne zdjcie

Parafialna Orkiestra Dta w Szczutowie

Ponieli krzy

Proboszcz ks. Marian Orzechowski przed Kocioem w.Wwarzyca

Sczutowo. Obraz w Jzefa

Szczutowo. Ambona w kociele sw. Marii Magdaleny

Szczutowo. Chrzcielnica

Szczutowo. Koci w. Magdaleny

Szczutowo. Koci w. Magdaleny

Szczutowo. Koci w. Magdaleny

Szczutowo. Koci w. Marii Magdaleny

Szczutowo. Koci w. Marii Magdaleny

Szczutowo. Koci w. Marii Magdaleny

Szczutowo. Koci w. Marii Magdaleny

Szczutowo. Koci w. Marii Magdaleny

Szczutowo. Koci w. Marii Magdaleny wraz z dzwonnic

Szczutowo. Odpust

Szczutowo. Otarz gwny w kociele w. Marii Magdaleny

Szczutowo. Otarz gwny z obrazem Matki Boskiej Czstochowskiej

Szczutowo. Plebania w parafii w. Marii Magdaleny

Szczutowo. Tablica informujca o historii Kocioa

Szczutowo. Widok na koci od strony plebanii

Szczutowo. Witra w jednym z okien

Szczutowo. Wntrze koscioa

Szczutowo. Wntrze kocioa w. Marii Magdaleny

Szczutwo.Otarz boczny - z obrazem w. Jzefa

Tablica przed kocioem w. Wawrzyca

Uroczystosci w rocznic mierci Jana Pawa II

Uroczystosci w rocznic mierci Jana Pawa II (1)

Wielki Fina Orkiestry witecznej Pomocy w Sierpcu

Wystp Chru Kantata podczas uroczystoci kocielnych

Wystp na Doynkach Prezydenckich w Spale

Wystpy w winoujciu

Zagrali dla biskupa Romana Marcinkowskiego