Warning: file_get_contents(http://www.eszczutowo.pl/images/stories/galerie/dla_ciala/jeziora/urszulewskie/pomost urszulewo.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request
in /home/platne/eszczutowo/public_html/plugins/content/jwsig.php on line 144
Jezioro Urszulewskie jest położone na pograniczu powiatów rypińskiego i sierpeckiego. Niektórzy mówią, że tutaj zaczyna się już Kraina Mazurskich Jezior. Trudno jednak wypatrzyć akwen, jadąc samochodem. Jest schowany za drzewami. Wielu przejeżdżających nawet nie podejrzewa, że właśnie minęli zajmujący 300 hektarów zbiornik. Na środku jeziora przebiega granica pomiędzy dwoma województwami: mazowieckim i kujawsko-pomorskim.
Jezioro Urszulewskie ma pochodzenie polodowcowe, rynnowe. Znajduje się tu strefa ciszy. Wpływają do niego cztery cieki, wypływa rzeka Urszulewka, która swój bieg kończy w Skrwie.
Nie jest zbyt głębokie (maksymalnie 6 metrów). Trzeba uważać, szczególnie po wschodniej stronie jeziora. Głębokość przy brzegu wynosi 0,5-0,8 metra i raptem spada do 4 metrów. Na środku jeziora znajduje się piaszczysta wyspa, schowana pod metrową wodą.
Jest połączone strugą wodną z Jeziorem Szczutowskim.
Wodne szaleństwa
Strzeżone kąpieliska znajdują się w Ośrodku Wypoczynkowym na zachodnim brzegu jeziora oraz na Stanicy Harcerskiej ZHP „Nasz Dom”. Akwen patrolują pływający motorówkami ratownicy WOPR. Latem z uroków sportów wodnych korzystają m.in. amatorzy żeglowania, windsurfingu, kajakarstwa, skuterów wodnych.
Jezioro Urszulewskie
Jezioro Urszulewskie Jesienne widoki
Regaty Trzech Wiatrów
Regaty Trzech Wiatrów
Jezioro Urszulewskie Widok na Jezioro
Jezioro Urszulewskie Policja wodna
Zatrzymana chwila
...
Jezioro Urszulewskie Rolinno porastajaca brzegi stawu
Pełnia księżyca nad Jeziorem Urszulewskim
Plac zabaw w Urszulewie
OSP w Urszulewie
Urszulewka to mała struga, która wypływa z Jeziora Urszulewskiego. Płynie przez Słupię i Karlewo. Swój bieg kończy w Skrwie w okolicach wsi Dziki Bór.
Przez lata rzeczka sobie płynęła, a jej koryto coraz bardziej zarastało. Były też problemy z jeziorem. W 2008 roku dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej powstały na rzece Urszulewce budowle regulacyjne i piętrzące.
W celu zahamowania nadmiernego odpływu wody z jeziora wybudowano stały przelew. Ogroblowano również skarpy rzeki na długości 350 metrów. Rzeka Urszulewka jest odbiornikiem wód ze zmeliorowanych gruntów o powierzchni 162 ha. Przez lata eksploatacji powstały w skarpach oberwiska, które spowodowały spłycenie rzeki i zwężenie jej koryta, co w znacznym stopniu utrudniało odpływ. Przy dużych stanach wód podtapiane były użytki zielone. W kolejnym roku dokonano przebudowy przekroju podłużnego i poprzecznego koryta rzeki Urszulewki.